ÜLE HELI FESTIVAL

 

16.–20. oktoobrini toimub muusika- ja helikunstifestival Üle Heli, et teha kokkuvõte oma senistest arengutest ja astuda esimene samm edaspidi üle aasta toimuva festivali poole. Festivali programm sisaldab kontserte, klubiõhtuid, heliinstallatsioone, filmiprogrammi ning haridusliku eesmärgiga seminare ja vestlusringe ERR Stuudios, Kanuti Gildi SAALis, Rahvusraamatukogus, klubis Sveta baar, Kauplus Aasias, Kopli ULMas (Uue Loomingu Maja), Naganagas, Rae endises koolimajas paiknevates Vaskjala residentuuri ruumides ja mujal.

„Üle Heli eesmärgiks on olnud uurida muusika ja heli tähendust ning  seoseid teiste kunstivaldkondade ja ümbritseva keskkonnaga,“ räägib festivali kunstiline juht Aivar Tõnso. „Nende nö heliüleste tasanditega tegelemisel ja festivali programmi koostamisel on abiks olnud teemafookused. Need on erinevatel aastatel üksteisest orgaaniliselt välja kasvanud ning olnud ühel või teisel moel seotud heli ja ruumi vaheliste seoste avastamise ja kaardistamisega nii füüsilisel kui ka mentaalsel tasandil. Ja nii ongi viiendat korda toimuva festivali eesmärgiks käesoleval aastal teha kokkuvõte heli ja ruumi temaatikas,“ lisab Tõnso.

Kui sügisene festival on veel katsepolügon aastate jooksul festivali huviorbiidis olnud teemade ja ideede testimiseks, siis lõplik kokkuvõte senistest ideedest saab teoks näituse formaadis Tartu Kunstimaja suures saalis kevadel 2020. Kui väljend „festival kui kunstiteos“ kõlab justkui metafoorina, siis näituse eesmärgiks on see metafoor ellu äratada ning Timo Tootsi poolt loodavate tehnoloogilise kunsti lahenduste abil näitusekülastaja jaoks mõjutatavaks teha.

Käesoleva aasta festivali toetajad ja partnerid on Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tallinna Kultuuriamet, ERSO, Klassikaraadio/ERR, Kopli ULM, Eesti Rahvusraamatukogu, Kanuti Gildi SAAL, Sveta baar, Kauplus Aasia, Naganaga, Pika Jala torn, Vaskjala residentuur, Rae Kultuurikeskus, Kodulinna Maja, DC Audio, KHR Visuals ja TRUMM.