Select Page

Robert Jürjendal ja Miguel Noya “Power Of Distance”

22.10 Eksperimendid horisondiga vol 4

Kanuti Gildi SAAL (Pikk 20)

kell 21:40

“The Power of Distance” on eesti kitarristi Robert Jürjendali ja venetsueela elektroonilise muusika pioneeri Miguel Noya koostöös sündinud album, mille pealkiri viitab metafüüsilise koostöövormi võimalikkusele ja varjatud tugevusele. Nelikümmend seitse minutit muusikat püüab viia kuulaja sügavale sisemaailma, et kohtuda geograafiliselt üksteisest kaugel paiknevate maade – Eesti ja Venetsueela erinevate helide, meeleolude, sõnadeta jutustuste ja helimaastikega.

Roberti ja Miguel’i esmakordne kohtumine sai teoks plaadifirma NEWdOG Records artisti Dogon’i (Paul Godwin & Miguel Noya) “All My Relations” turneel Tallinnas, aastal 2016. Järgnevalt sai Robert kutse esineda koos Dogon’iga Kukemuru Ambiet Festivalil, millest kujunes festivali peakorraldaja Kaido Kirikmäe arvates üks õnnestunumaid kontserte.

2018 aasta septembris salvestasid Dogon ja Jürjendal Pärnu jõe äärses Samliku Matkamajas (endine vana koolimaja) albumi nimega “Samliku” (NEWdOG Records). Albumi rahvusvaheline presentatsioon toimus 2018 aasta keskel San Franciscos asuvas KALW 91.7FM Local Public Radio stuudios. Raadioprogrammi “Music from the Hearts of Space” asutaja Stephen Hill sõnas plaadi kohta: “See on parim progressiivne ambient Godwinilt ja Noyalt, kes ilmselt on saanud inspiratsiooni eesti kitarrikunstnik Robert Jürjendalilt. Ruumiline, kütkestav ja võimas”.

“The Power of Distance” salvestuprotsess käivitus sünkroonselt Noya ja Jürjendali maakodudes asuvates stuudiotes Venetsueelas ja Eestis. Nii Noya kui ka Jürjendali talud paiknevad omaette, eemal keskustest. Noya aias valmivad kohvi, kakao ja tsitruselised, Jürjendali omas märksa lihtsamad, põhjamaadele omased viljad. Muusikateoste faile vahetati aeglaselt veniva interneti abil, neid pidevalt lihvides ja täiendades, kuulates ja analüüsides. Esmapilgul lihtne ja loogiline töömeetod oli täis pingeid ja ootamatuid katkestusi, põhjuseks Venetsueelas valitsev poliitiline kaos. Need olid hetked, mis lähendasid ja liitsid, tuletates meelde totalitaristliku võimuga kaasnevaid ränki läbielamisi siinsamas Eestis.

http://robertjyrjendal.com/

http://miguelnoya.com