Timo Tootsi ja Aivar Tõnso heliinstallatsioon “Hargnevate helide stuudio”

 

Rahvusraamatukogu muusikasaal, Foonika projektiruum (Tõnismägi 2)

17.-18.10 kell 10:00-18:00 / 19.10 kell 12:00-18:00 / 21.-25.10 kell 10:00-18:00

 

Timo Tootsi ja Aivar Tõnso koostöö juured ulatuvad aastasse 2013, kuid konkreetsema hoo sai see sisse seoses Timo poolt arendatava uue andmeformaadi “linki” ja selle sidumisega muusikafestivali konteksti, täpsemalt Üle Heli huviorbiidis oleva ruumilise heliga. Virtuaalne andmeformaat on kasutatav uue ruumilise heli mikseriga “Linkispace”, mis võimaldab helidel kihtidena ruumis ringi liikuda ning omavahel sulanduda. Aivar on teosesse suunanud huvi muusika ja kunsti vahelisele hämarale alale jäävate helivormide ning eelkõige heliruumi kui tähenduste ja seoste loomise keskkonna vastu.

Heliinstallatsioon “Hargnevate helide stuudio” on esimene samm kevadel Tartu Kunstimajas teostuva näituse suunas, mille eesmärgiks on Üle Heli festivali käigus sündinud ideid esitada näituse formaadis.

Timo Toots tegeleb kunstiga, mis uurib tehnoloogiat ning selle suhteid indiviidi, ühiskonna ning loodusega. On osalenud näitustel alates 2006. aastast nii Eestis, Euroopas kui mujal. 2012. aastal võitis Ars Electronica auhinna Golden Nica interaktiivse kunsti kategoorias teosega Memopol-2. Peamiselt tegutseb Otepää lähistel asuvas talus nimega Maajaam, mis töötab nii stuudio, residentuuri kui näitusepaigana. https://www.timo.ee/

Aivar Tõnso on muusik, helikunstnik ja valdkondadeüleste kultuurisündmuste kuraator. Muusikuna on ta eelkõige tuntud selliste elektronmuusika projektide nagu Hüpnosaurus, Kulgurid ja Kismabande kaudu. Kuraatorina on tema senisteks kõige olulisemateks projektideks Hea Uus Heli festival ja leibel Ulmeplaadid. Tänapäeval on ta keskendunud Üle Heli festivali korraldamisele ja loomingulises plaanis on viimasel ajal teda üha enam huvituma hakanud kohaspetsiifiliste ruumilise heli installatsioonide loomine.